Erzurum’da Öğrenci Olmak

Üniversiteye girdiğim yıl itibariyle düşündüğüm tek şey, buraya gelirken kendi okulumdan ve bölümümden birilerinin deneyimlerini anlattığı ya da fikirlerini söylediği bir içerik bulamamıştım. Daha önce doğduğum şehir olduğu için şehir için fikirlerim vardı ancak okul için hiç bir bilgim olmadan gelmiştim. 

Blog konusunda da ilham aldığım Alperen Dede ağabeyimin Isparta’da öğrenci olmak yazısından esinlenerek yazmaya başladığım bir yazı olacaktır, umarım faydalı olur.

Açıkçası daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi bu üniversite son tercihim ve gelmeyeceğini düşünüp yazdığım bir yerdi. Geldiğinde tabi ki çok şaşırmış, üzülmüş, hayal kırıklığı yaşamıştım.

Açıklandığı akşamı unutamıyorum. Lise 2’den itibaren okuduğum bölümde olmak istiyordum. Ama yaşadığım aksilikler sebebiyle puanlamam kötü gelmişti. Büyük bir şehirde okumak istiyordum. Fizikten çok keyif alıyordum. Fizik Mühendisliğine gidip oradan daha adını bilmediğim iki bölümü beraber okumak, çift ana dal yapmayı planlamıştım. Ama olmadı. 

Öncelikle gelirken bir çok kişinin aklında puanını iyi tutup yatay geçiş yapabileceğini düşünürken bunların sayısal oranını ne yazık ki bulamadım ama bir elin parmağını geçmeyecek kadar bunu yapabilen insan tanıyabildim. İmkansız değil ama insan içgüdülerinden yola çıkarsak zor.

Kayıt için buraya gelmeniz gerekmiyor. İnternet üzerinden harç bedellerini ödeyip öğrenci olabiliyorsunuz. Bu şaşırdığım güzel yanlarından biriydi biz okula başladığımız yıllarda bir çok arkadaşım önceden kayıt için gitmek zorunda kalmıştı. 

Ardından ailemle beraber arabayla Erzurum’a gelip hem kayıt işlerini kendimiz de görüp, hem de kalacak yer ayarlamak istiyorduk. Ben yurtta kalabilecek potansiyelde bir insan değilim. Rahatıma çok düşkünüm, bu da başka insanlarla beraber yaşamayı çok zorlaştırıyor. Bu sebepten Mersin’den gelen bir ortak arkadaşımı bulup (Onat), ona gel beraber eve çıkalım teklifinde bulunmuştum. O da ilk yıl zor olacağı yurtta yer ayırdığını söyledi. Bu yurt Erzurum’da geldiğimiz yıl en ön plana atan Paylaşım Yurtları idi. 

İlk başta tek başıma çıkıp ardından birini yanıma alma fikri kurcalıyordu kafamı, nitekim öyle oldu ev aramaya başladık. Yaklaşık aradığım 30-40 arası ev için öğrenciye vermiyoruz gibi geri dönüşler alıp baya yılmıştık. Ev arama süreciniz burayı tanıyor olsanız bile kolay olmayacaktır. Erzurum büyük oranda öğrenci varlığıyla kalkınan bir şehir olmasına rağmen öğrenciye ev vermek konusunda bir çok kişi temkinli yaklaşıyor. Bu süreç sizin için zor olacaktır. Bu yönde verebileceğim tavsiyelerden bir tanesi gittiğinizde tanış olduğunuz birileri varsa bu yönde okulu biten birilerinin evini teslim almanız olacaktır. Cadde-Terminal taraflarında ev bakmak yerine biraz Yıldızkent, sizin için otobüs yolculukları problem olmayacaksa belki Dadaşkent olacaktır. Daha rahat ev bulma şansınız olacaktır. 

Babam maddi olarak tabi devlet yurdunun gelmesini istiyordu ancak devlet yurdunda hatırlamadığım bir araya toplasak 15 tane yurdu dolduracak kadar yedekteydim. Umudu kesip özel yurt bakmaya gitmiştik. Bir çok yurdu duyduk ama söylenenlere inanmayıp, odanızı, banyonuzu, ortak alanları görmeden sakın kayıt ya da ön kayıt yaptırmayın. Bir çok vasat yurttan sonrasında daha önce konuştuğum arkadaşımın söylediği yurda bakmaya gitmiştik. Erzurum için fazlasıyla güzel gözüküyordu, havuzundan tutunda kişisel odalara kadar.

Kalacak yer problemini atlattıktan sonra gelip genel olarak şehir ve eğitim hayatına döndüğümüzde burası gelmeden önce fikir sahibi olacağınız gibi soğuk bir memleket olduğu için yapacağınız şeylerde biraz eksi durumda başlıyorsunuz. Her yerde olduğu gibi arkadaş seçimleriniz çok önemli, bazı arkadaşlarınızla şans eseri tanışıp yıllarca arkadaş kalabiliyor. Bazılarıyla ise tanışıp hayatınızdan çıktığı için bazen sevinebiliyorsunuz. 

Şehir genel olarak 3 kulvara ayrılıyor sosyal anlamda, Cadde olarak adlandırılan şehrin en büyük sokağı yapabileceğiniz bir çok işinizi, gücünüzü halledebileceğiniz kalabalıkta ve görünürlükte. Terminal Caddesi, kafelerin bulunduğu takılabileceğiniz bir çok kafeler caddesi diyebiliriz. Son olarak da alışveriş merkezleri; Forum Erzurum, MNG Avm Erzurum, Palerium olmak üzere 3 adet alışveriş merkezi var. MNG son yapılan alışveriş merkezi diğerlerine göre daha çeşit bulabileceğiniz kullanımı olan bir yer.

Eğitim hayatına geldiğimizde Endüstri Mühendisliği yönünde okulun hocalarının Türkiye’de önemli bir durum olan hepsinin Endüstri Mühendisliği çıkışlı olması ve verdiği derslerde ki niteliklerini öncelikle söyleyebilirim. Okul olarak gelirken baktığım kulüp yönünden çok desteklenen bir yapıda değil. Yani görünüşün desteklenen bir yapı olduğu açık, hatta destekleri alıp bunu başarabilen kulüplerde var. Bölüm açısından daha oturmamış bir kulüp işlevleri söz konusu(2019). En son başkanlığını yaptıktan sonra kulübün kapatılmasını talep etmiştim. Sonrasında alt sınıfların tekrardan oluşturduğunu biliyorum. Umarım güzel bir yerlere gelebilir. Kulüp size network oluşturabileceğiniz, bazı yönetsel ve takımsal sorumluklar yükleyip sizi tecrübe sahibi yapacağı için bulunmanızda fayda var. 

Derslerin zorluk açılarına göre diğer üniversitelere göz attığımız da okuyan öğrencilerin hepsine göre kendi okuduğu okulun zor olduğunu düşünür. Biraz dışarıdan olaylara bakıp yorumladığımız zaman diğer bir çok okula göre daha ayrıntılı işlendiğinin ve nitekim bunun sonucunda bir tık zor olduğunu söyleyebilirim. Ama bölüm Türkçe olduğu için İngilizce okuyan başka okullarda ki arkadaşların yaşadığı problemler konusunda fikrim bulunmadığı için yorum yapmam yanlış olacaktır. 

Erzurum’un kattığı şeylerden birisi diğer büyük şehirlerde yaşamaktansa biraz daha maliyet olarak giderleriniz daha az olabiliyor. Ama bunun getirdiği eksi durumlar ise derslerin biraz daha teori olarak kalmasını sağlıyor. Yaptığınız bir araştırma da gidip bilgi alabileceğiniz, gezmek isteyeceğiniz firmaların sayısı yapacağınız araştırmaya göre değişecektir ama büyük şehirlere göre baya ekside başlayacağınız bir gerçektir. 

Ancak şunu söyleyebilirim, yaşanan şehirler kişilerin karakterine bağlı olarak değişebilir. Gelip çok seven bir çok arkadaşımın olduğunu da gözlemleyebiliyorum. Ben biraz daha hem yaşadığım şehir olduğu için hem de Mersin gibi bir şehirden geldiğim için biraz daha memnuniyetsiz olduğumu söyleyebilirim. Ama gidebileceğiniz kafa üniversitelerden sonra gelebileceğiniz bir şehir olduğunu söyleyebiliriz. 

Erzurum’un bir kış şehri olduğunu söylemiştik burada gelir gelmez yapmanız gereken şey, kayağa gitmeniz olacaktır. Erzurum insanının ve gelen öğrencilerin biraz soğuk durduğunu görebiliyorum ama gittikten sonra bunca zaman neden gelmedim dediği bir etkinlik. İlk yıl muhakkak gitmenizi tavsiye ederim, bir yerden ders almanız yerine bilen birileriyle gitmenizi tavsiye ederim. 

Gece hayatına baktığımızda Erzurum-Gece hayatı yan yana kullanıldığında biraz kulağa komik geliyor olabilir, bana da öyle. Canlı müzik dinleyip bir şeyler içebileceğiniz alkollü/alkolsüz mekanlar bulunuyor. Geldiğiniz şehre bakıp yorum yapabileceğimiz gibi çok geliştiğini söyleyemeyiz. 

Yemek kültür açısından dürüm kültürünün çok olduğu ama hiç gelişmediğini üzülerek söyleyebilirim. Ama tatmanız gereken bir çok şey var. 

Otobüs hatları açısından Mersin’e göre daha karışık bir otobüs geldiği yerden geri dönmüyor ama yaşadığınız yerin okula yakın olması sizin için soğuk günlerde çok artı olacaktır. Eğer evde kalırsanız, geniş ev ferah ev değil de küçük ev sıcak ev politikasına göre ilerlemenizi ısrarla tavsiye ediyorum. 

Biraz da ev insanıysanız mutlu olabileceğiniz, en azından bir çok doğu iline göre ön planda olan bir şehir diyebiliriz. Ama tabi ki bu bir çok insan için yapılarına göre değişecektir. Derecelerin -30 -35 olduğuna hiç bakmayın, -5 derecede ki bir İstanbul nemli soğuğundan daha temiz bir soğuk olduğunu söyleyebilirim. 

Burayı yazdıysanız, kazandıysanız, geliyorsanız ilk önemli kural siz ne kadar bu şehri kabullenirseniz bu şehir o kadar sizi kabullenecektir. 

Şehir, bölüm hakkında istediğinizi sorabilirsiniz, aynı bölümü kazandıysanız yardımcı olabileceğim konularda desteğimi esirgemeyeceğimi bilmelisiniz, yazabilirsiniz.

Sevgilerle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir