Instagram Gönderi Beğenilerini Gizlemeye Hazırlanıyor

Instagram en çok kullanılan sosyal uygulamalardan birisi olmakla beraber, son dönemlerde tüm içeriklerini de birebir taklit edebildiği için Snapchat gibi bir zamanların çok fazla kullanılan uygulamalarını da neredeyse piyasadan sildi diyebiliriz. Bunun yanında getirdikleri IGTV özelliğiyle neredeyse Youtube’a karşı daha kolay içerik üretme şansı ile rakip bile oldu. Ama bunun yanında bu kadar trafiğin olduğu bir uygulamada farklı problemler de ortaya çıkıyor. Takipçi sayısının değişimine sürekli bakmak, paylaşılan hikayenin kimin tarafından görüldüğünü günde en az 5-10 kez bakmak, fotoğraflara gelen beğenileri saymak. Bunun gibi pek çok durum insanları paylaşım konusunda kaygıya düşürür hale geldi. Yapılan araştırmalara göre kullanıcıların psikolojik olarak yıpranmasında ya da aşırı sevincinde sosyal medyanın etkisi bulunuyor.

Yediğimiz bir yemekten, gezmeye gittiğimiz bir yere kadar yaşadığımız hiç bir güzelliğin anı yaşama hissiyatı git gide azalmaya başladı. Direk bir hikaye atarım, şurada güzel bir resim çekilirim diye düşünmeye başladık. Bunun yanı sıra insanlar hiç olmadığı gibi, aslında doğal halinden çok çok uzak şekilde fotoğraflar çekilmeye, farklı şekilde tanınmaya çalışacak şekilde fotoğraflar, selfieler çekilmeye çalışır hale geldi. Dış görünüş tüm insanlar için önemli değil diyen yok tabi ama hiç olmadığımız insanlara bürünüp, daha fazla beğeni almak için girdiğimiz modeller ne kadar doğru tartışılır tabi ki. Bir de Instagram’da gördükten sonra bir final sabahı doğal halini gördüğümüz birine hasta mısın? yorgun musun? uyumadın mı? sorularını tabi ki soracağız.

M&C Saatchi London ve Fotoğrafcı Rankin’in birlikte hayata geçirdiği yaratıcı projesi Visual Diet, sosyal medyadaki aşırı işlenmiş ve aklı deforme eden görsel kültürüne dikkat çekmeyi amaçlıyor. Öncelikle Rankin tarafından fotoğrafları çekilen proje katılımcıları sonrasında istedikleri bir program ile sosyal medyada paylaşılabilir hale getirmeleri istendi. Sonuçlar gördüğünüz birbirinden çok çok uzak.

Ne kadar fazla beğeni o kadar popülerlik ve o da daha fazla takipçi demek. Bu döngüyü kırmak isteyen şirket, gizli beğeni özelliğini test ediyor. Instagram üzerinde tersine mühendislik çalışmalar yürüten ve bugüne kadar pek çok güncellemeyi öncesinden duyuran Jane Wong, Instagram’ın yakın zamanda gizli beğeni özelliğini getireceğini paylaştı. Henüz test aşamasında olan özellik şirket kullanıcıları tarafından deneniyor.

Gizli beğeni sayesinde paylaşılan içerik çeşitlenecek, kullanıcıların beğeni kaygısı azalacak. Instagram’da aslında insanların istediği şeyde beğenilmek ama bunu başka insanlara üstünlük sağlamak için yapmak yerine paylaşımlarına odaklamaları için çaba sarf ediliyor. İnsanların bir şeyleri beğenilmek uğruna yapması, bunun için ekstra çaba göstermesi yerine kendini ifade eden, gerçekten hoşuna giden, beğeni almasa bile hoşuna giden şeyleri paylaşmaları gerçekten de çeşitliliğimize ve özgü insan yapımıza daha uygun olacağını düşünüyorum.

Bunun yanında izlediğim bir TED konuşmasını izlemenizi tavsiye ederim. Jaron Lanier tarafından yapılan konuşmada Google ve Facebook gibi şirketlerin dijital kültürün oluşturulmasında yanlış algılar üzerine kurulduğunun ve bunu insanlığın yararına çevirebilecek güce sahip olduklarını paylaşıyor. Bunun yanında insanlara da verdiği bir çok öğüt bulunuyor. Konuşma İngilizce, alt yazı açıp Türkçe seçebilirsiniz. Şimdiden iyi seyirler.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir