Makyaj Yapmanıza Yardımcı Olan Akıllı Ayna: HiMirror Mini

HiMirror Mini Premium adlı dijital ayna, kullanıcıların yüzünü analiz ederek ‘hataları’ buluyor ve bunların hangi ürünler ile nasıl ‘düzeltilebileceğini’ söylüyor.

Tayvanlı şirket HiMirror’ın geliştirdiği Mini Premium adlı dijital aynanın mucidi Simon Shen, ‘ Tayvanlı iyi bilinen bir elektronik grubunun CEO’su olarak, sürekli olarak projeler için dünyanın dört bir yanına uçuyorum. Karım, bazen, teknolojinin ilerlemesinin insanları ne kadar etkileyeceğini, neler değişebileceğini soruyor. Gerçekten de dünyamı ona paylaşmak istedim, bu yüzden onunla ilişki kurabileceği bir şeyi yaratmaya başladım. Onu gerçekten heyecanlandıracak bir şey yapmak istedim.’ diyor.

HiMirror Mini Premium genel olarak kamera ile algıladığı görüntüyü dokunmatik ekrana yansıtarak yüzünüzde ki kırışıklık, ince çizgiler, göz etrafındaki koyu halkalar, siyah noktalar, kızarıklıklar, pürüzler, gözenekler, deri solunumları, nem durumunu ve renk farklılıkları gibi özellikleri göz önüne seriyor.

HiMirror Mini Premium sonrasında ise bu algıladığı yerleri hangi ürünler ile güzelleştirebileceğinizi söylüyor. Cihaz üzerinden kullandığınız ürünlerin takibini yapabiliyor, sahip olduğunuz ürünleri listeyebiliyorsunuz. Böylece hangi ürünün işe yaradığını, hangilerine gereksiz para verdiğinizi anlayabiliyorsunuz.

Cihaz üzerinden Google Takvim, Facebook, Instagram, Spotify ve Alarm yönlendirilebiliyorsunuz.

Bakımlı olmak, güzel olmaya çalışmak hoş bir uğraş olabilir. Ancak kadınların neden bu kadar makyaj yapmaya, kimyasallara yöneldiğini anlayabilmiş değilim. Özel günlerde dikkat çekmek, daha da güzel gözükmek ya da beklenmeyen günlerde beklenmeyen problemlerle karşılaşılmasının öz güven kaybına sebep olmaması için kullanılabileceğini anlıyorum. Ama tüm insanların aynı modele, aynı yüz tiplerine bürünmeye çalışması ne kadar anlamlı tartışılabilir.

Teknolojik bir hareket olarak, yüzdeki problemlerin ortaya çıkması, algılanabilmesi belki ilerleyen süreçlerde sağlık alanlarında kullanılabilir bir teknoloji olabilir. Ama bu kesinlikle insanların yüzünü, özelliğini bir hata kusur olarak görüntüleyip düzeltmesi için bir makyaj malzemesi almaya yönlendirmesi kabul edilemez bir özelliktir.

İlk HirMirror Mini Premium’ların 5 Kasım’da gönderileceği tahmin ediliyor ve 300 ABD Doları (şu an yaklaşık olarak 1740 TL) ön sipariş verilebiliyor.

Ne kadar tutulur ya da kullanılır öngörülemez şu an ancak makyaj yapan insanlarımızın bunu kendilerinin kötü olduğunu düşünerek yapması çok akıllıca ve tutulabilir bir özellik olarak gözükmüyor. Bayan Shen’in oldukça heyecanlandığını umuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir