Robotik Proses Otomasyonu(RPA) ve UiPath Nedir?

Merhaba, bu yazımda Endüstri Mühendisliğim platformu Koçluk Programı doğrultusunda bulunduğum ekip İnovasyon ekibi koçu Bahadır Kaya tarafından aldığımız bir görev doğrultusunda tanıştığım bir programdır.

Günümüzde pek çok insanın ilgisini çeken, en popüler konulardan biri olan Yapay Zeka ( Artificial Intelligence – AI ) ile ilgili bir çok kişi görüşlerini belirtiyor. Yapay Zekanın pozitif ve negatif yönlerinden bahsediliyor(Yapay zeka işimizi elimizden mi alacak? Yapacağım iş daha kolaylaşacak mı?) Bu noktada çok net bir yorum yapmak istiyorum. Sırf ki insanlar işsiz kalmasın diye bilgisayarlar sayesinde yapılabilecek kolay ve tekrarlı işlerin bir insana yüklenip, hem işçi gücü kaybı hem de verimlilikten ödün vermek akıl almaz bir olaydır.

Başlamadan önce bir tanıtım videosu bulunmaktadır izlemenizi tavsiye ederim.

Öncelikle Uipath Nedir?

Uipath, herhangi bir web formunda ve masaüstü uygulamasında kesintisiz veri girişi otomasyonu sağlamaya adamış, Robotik Proses Otomasyonu(RPA) için platform geliştiren üst düzey küresel bir yazılım şirketidir. (RPA veya RPAAI). Uipath, 2005 yılında 2 Romen girişimci tarafından Bükreş’te kurulmuş daha sonra Londra, New york,Bengaluru,Singapur,Tokyo ve 2018 yılı içerisinde Türkiye’de ofisler açmıştır.

Günümüzde bilgisayar yazılımını ya da bir iş sürecini yürütmek için dijital sistemlerle etkileşimde bulunan bir insanın yaptığı çalışmaları ‘robotlar’ üzerinden kolayca programlayabilen bir teknolojidir.

Uipath Excel’i destekler ve SAP ve Citrix entagrasyonu sağlar. İşlemlerinizi ekranda okuyan ve tekrar eden dahili kaydedici ile kolay ve hızlı başlatır. Sayısız çalışma saatinden tasarruf sağlayan ve sıfıra yakın kodlama bilgisi gerektiren Uipath; HTML, Flash, AJAX,PDF,Java ve Silverlight ile çalışan teknolojiyi destekler.

Bugün herhangi birinin bilgisayar yazılımını yapılandırmasına izin veren veya bir iş sürecini yürütmek için dijital sistemler içinde etkileşime giren, bir insanın eylemlerini taklit eden ve entegre eden bir ‘robot’ teknolojisidir. RPA robotları, verileri yakalamak ve tıpkı insanlar gibi uygulamaları değiştirmek için kullanıcı arayüzünü kullanır. Tekrarlayan görevleri gerçekleştirmek için diğer sistemlerle iletişim kurarlar. Bir RPA yazılım robotu asla uyumaz, sıfır hata ile çalışır ve bir çalışandan çok daha düşük maliyetlidir.

Faydaları Nedir?

 • İşletme maliyetlerini düşürür.
 • Hataları azaltarak, kaliteyi arttırır.
 • İşlem hızı ve zamanda kazanç sağlar.
 • Süreçleri tüm yönleriyle tekrardan değerlendirme olanağı sağlar.
 • İş süreçlerinde çevikliği ve verimliliği arttırır.
 • Söylediğimiz gibi yazılım bilgisi gerektirmediğinden öğrenimi kolaydır.
 • Talep artışına karşı hızlı ölçeklenebilirlik kazandırır.

Yani çalışanların sürekli birbirini tekrar eden işleri taklit eden robotlar sayesinde yukarıda belirtmiş olduğumuz alanlarda bir çok katkı sağlar. Bu faydalardan en önemlisi ise sıkıcı işlerden sıyrılmış, işletmelere katma değer sağlayan, kendi ve şirket gelişimi için vakit ayırabilen, daha efektif işlere kanalize olan ekipler ortaya çıkmasıdır. 

İnsan ve makine arasında, birbiriyle mücadele eden değil, her iki tarafın da birbirinin varlığını desteklediği Robotik Süreç Otomasyonu ve Yapay Zeka konusunda dünyanın lider yazılım şirketlerinden olan Uipath Türkiye’deki faaliyetlerini hızlandırdı. 

Uipath, önceleri Samsung Türkiye Genel Müdür Yardımcısı olan ve Uipath’in Türkiye Genel Müdürü olarak atanan Tansu Yeğen‘i bu kez içlerinde Türkiye, Rusya, Romanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, İsrail, Litvanya ve Ukrayna’nın da bulunduğu 30 ülkeyi kapsayan bölgenin başına getirildi. 30 ülkeden oluşan bölgenin merkezi İstanbul oldu. 

Telekomünikasyon, finans, sigorta, perakende ve enerji başta olmak üzere birçok farklı sektördeki şirket, ülkemizde Uipath’in robotik süreç otomasyonu çözümünü kullanıyor. Yakın zamanda Uipath, Türkiye’de Bilge Adam Bilişim Grubu ile Eğitim Partnerliği kurdu. 

Uipath ile neler yapabileceğimizi biraz daha irdelemek isterim.

2018 verileri ile çalışma saatlerinde insan ve robotların payı;

2022 itibariyle öngörülen çalışma saatleri payları ;

 

Yukarı da belirttiğimiz gibi bir çok endüstride olduğu gibi kişisel hayatımızda da etkilerini görebileceğiz örneğin;

 • Herhangi bir uçuştan 24 saat önce sizin için check-in yapan bir robot
 • Tüm e-postalarınızı kontrol eden ve tatilinizden sonra size önemli olanları, özet olarak gönderen bir robot
 • Çocuğunuz okula gittiğinde ya da eve vardığında size söyleyen bir robot
 • Beğendiğiniz filmlere benzer filmler arayan bir film robotu(Netflix bunu şu an yapıyor)

Her şeye rağmen robotlar gelince akıllarda bir soru var işimi elimden alacak mı? Çünkü insanlar firmaların daha fazla kazanmasını düşünmez öncelikli olarak kendi kazanmaya devam edecek mi diye düşünecektir. 

Muhtemelen bu sorunun yanıtı milyonlarca kez yanıtlanmıştır ama hayır. Robotların daha fazla iş yaratacağı öngörülmektedir. 

Teknolojik her olayda tarih boyunca insan yaşamı etkilendi. Her çağda teknoloji verimliliği ve işleri arttırdı. İnsanlar için daha yaşanabilir bir hayat sağladı ve bu otomasyon çağı içinde geçerlidir. 

Burada 2 tip robot göz önünde bulundurabiliriz. 

Katılım gerektiren ve gerektirmeyen robotlar;

 1. Katılımınızı gerektiren robotlar

İnsanlardan girdi ve karar almayı gerektiren iş senaryolarında veya sürecin değişkenliğinden dolayı tanımlanamayan bir iş programı için kullanılabilir. 

 • Otomatik işlemler dahi olsa insan tarafından onay gerektiren işlemlerde (örneğin İnsan Kaynakları bölümü işlevleri için)
 • Doğrudan insana görevleri yapmasını sağlayan robotlar ( örneğin çağrı merkezi çalışanı için anlık olarak alınan veriler ile veri dolduran bir robot )

    2. Katılımınızı gerektirmeyen robotlar

Yani insan müdahalesi gerektirmeyen manüel ve tekrarlı, kurallara dayalı arka ofis işleri için;

 • Görevleri toplu olarak onaylayan bir sistem robotu ( örneğin banka ödemeleri, EFT’lerinizi onaylayan bir robot )
 • Bir organizasyonda ki kilit rolde ki oyuncular arasında büyük miktarlarda veri toplanması, sıralanması, analiz edilmesi, grafik haline getirilmesi ( örneği bir sağlık sigortası şirketi için robot )

 

Uipath ve RPA hakkında bahsedeceğimiz bir çok konu olacak. Biraz daha kafanızda ne olduğu netleşti ise giriş yazımız ile başlayalım.

Bu yazıları anlık olarak öğrenip yazmaya devam edeceğim serinin ikinci yazısına geçmek için sizi böyle alalım.

 

Sormak istediklerinizi hiç çekinmeden sorabilirsiniz. Eğer bu sistemi sizde öğrenmek istiyor ancak bir şeyleri tek yapmaktan zevk almıyorsanız yazabilirsiniz eş zamanlı şekilde öğrenebiliriz. 

Daima ulaşabileceğiniz mail adresim : eneseratilmis@gmail.com

 

Kaynaklar 

1. 

2

3

 

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir