Türk Mühendislerden Yapay Zekalı Protez Kol

Güzel haberler hep yurt dışında değil merak etmeyin. Aslında yeterince önem verilse Türk Milletinin yapabilecekleri yanında tüm ülkeler şaşırıp kalacaktır, ama bunu bir kenarı bırakıp yazımıza geçelim.
Türk bilgisayar mühendisleri Semih Çelik ve Erdem Tatlı tarafından üretilen ve yapay akıl ile hareketleri öğrenen, normal bir kol ve elin davranışlarını taklit edebilen kolu, paralimpik milli yüzücü Muhammed Ali Okumuş kullanıp değerlendirdi.
Uzuv kaybında yapılabilecek çok pozitif bir şey değil, elimizdeki en iyi alternatifler protezler. En gelişmiş protezlerden biri de iki Türk Mühendis tarafından üretildi.
Aiborne Robotik kurucularından olan Semih Çelik, amaçlarının dünyadaki en iyi protezlerden daha iyisini geliştirmek olduğunu söylüyor.

Protez Hareketleri Öğreniyor

Geliştirilen proje şuan kullanılan protezlerde algılanan komut sayısının düşük olması sebebiyle eksik kalmasını engellemek amacıyla yapılmıştır. Bu proje için öğrenme sistemini uyguladığını belirten Çelik, hareketleri algılayan 8 dedektör bulunduğunu söylüyor. Sensörler sinirden geçen elektrik akımını ve kasın aktivesini algılıyor. Kullanıcının elini kullanırken yaptığı hareketlerin verileri sürekli kaydediliyor. Yapay zeka bu kaydedilen bilgileri sürekli öğreniyor. Arka sistemde kullanım esnasında daha önce öğrendiği bu bilgileri kullanarak hangi komutu uygulayacağına karar veriyor.

Seri Üretim İçin Yardım Bekliyorlar

Semih Çelik’in çabuk üretim konusunda yaptığı açıklama ise ‘Çabuk üretime geçmesi için sertifikasyon ve belgelendirme süreçleri var. CE belgesi gibi belgeleri almamız ve Sağlık Bakanlığı’nın listesine girmemiz gerekiyor. Bu işlem için bize destek ve yatırım gerekiyor. Berat başvurusu için uğraşıyoruz. Şimdi öğrenme sistemi olmayan protezler yurt dışında 50 bin Euro civarında fiyatlandırmayla satılıyor. Akıllı protez yerine geçen kim olursa, çok ucuz olacak.’ şeklinde belirtiyor.

Projeyi test eden Avrupa ve Türkiye şampiyonu paralimpik sporcu Muhammed Ali Aydınlatılmış ise deneyimlerini şöyle aktarıyor;’İki ayağım ve bir kolum olmadan doğdum. Dedektör olarak pazuma bir bileklik takılıyor. Herhangi bir temas ve ameliyat yok. Bu projenin en büyük avantajı ameliyat olmaması. Benim yapabildiğim komutların yaklaşık 3’te 1’ini yapabilen yanlızca bir protez var. Fakat o kişiye ameliyatla takılmış olması gerekiyor ve çok pahalı. Zeki değiştirme fazla pratik. Kuvvet, sağlamlık, bağımsız ve koldan çıkmayan soketiyle dünyada tek. Tüm spor hareketlerini yapabiliyorum. Diğer protezleri bir omza taktığınızda destek için sırttan veya öteki omuzdan kemer takılıyor. Bu yüzden şimdiye dek el protezi takmıyordum. Demir kapı açıp kapama, uzanma, kaldırma, tutma, eşya nakliye gibi her şeyi yapabiliyorum. Dirsek ve parmak eklemleri motor olarak da çok kuvvetli. Zeki yerine koyma bana kolum varmış gibi hissettirdi.Dört gözle üretime geçilmesini bekliyorum” diyen Aydınlatılmış, ürüne destek verdiğini söylüyor.

Üniversitede tanışan Semih Çelik ve Erdem Tatlı, 2011’den beri robotlar konusunda çalışıyor. İki arkadaş daha önce geliştirdikleri beyin kontrollü robot el projesiyle 2012’de ABD’de düzenlenen dünyanın en büyük robot yarışması olan Robo Games’de Dünya 2’ncisi oldu. Bugüne kadar 4’ü robot el projesi olan toplam 7 projeleri ile ulusal ve uluslararası yarışmalarda 14 tane dereceleri bulunuyor. Geçen yıl TÜBİTAK desteğiyle Aiborne Robotik’i kuran iki arkadaş Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki Tekno Park’ta çalışmaya devam ediyor.

Düşünsenize kolunuz ya da bacağınız yok, yapabileceğiniz bir çok şeyden mahrum kaldığınızı. Bunun hem fiziksel hem de psikolojikmen yanlarını düşünelim. Gerçekten yaşamadan anlaşılması zor dertlerden birisidir. Teknolojinin ilerlemesinin en güzel yanı, engellerimizi ortadan kaldırmak oluyor sanırım. Türkiye’den yapılması da ayrıca sevindirici, Semih Çelik ve Erdem Tatlı’yı yaptıkları bu proje dolayısıyla kutluyorum, daha nicelerini görmek dileğiyle.

Kaynak:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir