Uçan Şemsiye: DroneBrella

Her geçen gün yeni bir teknolojinin hayatımıza girdiğine şahit olduğumuz bu dönemlerde, drone’ların hayatımızın pek çok yerinde görmeye başladık.

Fransız sihirbaz Moulla ve şirketi Augmented Magic tarafından gerçekleştirilen DroneBrella, kendi kendine uçup insanı takip edebilen bir drone ve şemsiye melezi.

1705’te katlanır şemsiye icat edildi ve insanlık için önemli bir adım atıldı. E yağmurdan kaçarken bir alan yaratarak sizi koruyabilen çok az şey var. Yağmurluk bile mutlak bir kuruluk sağlayamıyor sonuçta.

Tabi şemsiyenin de kendince zorlukları var. Yağmur yağmadığı zamanlarda elinde taşımak, rüzgarlı havalarda uçmasını engellemek gibi. Yağmur yağarken bir yandan tutup bir yandan sağa sola koşuşturmak gibi.

Drone’ların fiyatları son yıllarda iyice düştü. Yeterli mühendislik bilgisiyle kendi dronunu yapmak mümkün hale geldi neredeyse. Öte yandan Intel, küçük drone sürücüsüyle CES, Kış Olimpiyatları, TIME dergisi kapağı gibi pek çok farklı bağlamda gösteriler gerçekleştiriyor.

Erişim kolaylaşınca Moulla ve şirketi Augmented Magic’inki gibi projelerinde önü açılıyor. Ekip geliştirdiği mobil uygulama sayesinde şemsiyeyi kontrol edebiliyor. İstenirse takip et özelliği aktif ediliyor ve baş üstünde süzülüyor. İstenirse de analog olarak pilotluk yapılabiliyor.

Moulla’nın kendisini ve markasını tanıtmak için ürettiği bu projede drone yağmura karşı muazzam bir koruma sağlamasa da bu yönde yapılacak projelere çok güzel bir yol açıyor.

Drone’ların kullanımının artmasıyla beraber kargo, taşımacılık, güvenlik sistemleri, eğlence ve bir çok sektörde kullanımının yolu daha da kolaylaşıyor. İlerleyen zamanlarda çok daha artması büyük bir olasılık olarak gözüküyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir