Yeni Nesil Banka Şubeleri

Günümüzde geleneksel banka şubelerinde yapılan işlem adetlerinin azalması hatta dijital bankacılık(enpara.com) gibi girişimlerin yaygınlaşmasıyla bankalar, boşta kalan şube alanlarını kullanmanın yaratıcı yollarını aramaya başladı.

Bu konuda yapılan araştırmalar müşterilerin şubelerde sade tasarım, az hiyerarşi ve gelişmiş müşteri deneyimi aradıklarını ortaya koyuyor. Zaten banka şubesi dediğimizde aklımıza gelen ilk şeyin zamanımızı çalacak olan anlamsız sıralar, insanlar, kalabalıklar tasarımı pek önemsemediğimizi ortaya koyuyor.

Ne olursa olsun, hiç bir şey yakın gelecekte şubelerin tarih olacağı gerçeğini değiştirmiyor. Bence olmalı çünkü anlamsız bir işlem için şubeye gitmek zorunda kalıyoruz. Şubeden farklı yerlere yönlendirilebiliyoruz. Bu kadar dijitelleşen bir dünyada banka şubelerinin emlak paralarını ödemek yada yer tahsisi yapmak çok anlamsız geliyor.

Mesela örnek vermek gerekirse, ülkemizde işleyişte olan EnPara.com şubelere verilen herhangi bir ücret bulunmamaktadır. Şubelere harcamadığı paralar ile müşterilere yaptığı işlemler için neredeyse hiç masraf çıkartmadan işlem yapmaya gayret ediyorlar. Çalışma yaptığı QNB Finansbank alt yapısını kullanmaktalardır. Tüm işlemlerini internet bankacılığı, mobil bankacılık ve çağrı merkezi üzerinden gerçekleştirmektedir. Mantıklı olanda budur. Orta yaş ve üzeri kullanıcılarının teknolojiye erişiminide göz önünde bulundurulduğunuda düşünürsek eğer önümüzdeki yıllarda hiç kalmayacak şekilde azalacağını görebiliriz.

Yine de fiziksel şubelere gönül veren çalışan ve müşteriler için dizayn edilen farklı tasarımlara sahip şubelerin örneklerini şöyle bırakalım.

  • C1 Bank / Amerika

  • Becu Bank / Amerika

    Kaynak: https://www.dijifi.org/

  • Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir