Güzel Şeyler

14 Şubat Sevgililer Günü ve Markaların Paylaşımları

Her özel günde markaların reklam ve yaklaşımlarını yakından takip ediyorum. Bazıları çok iyi yönetirken bazıları başarılı olamıyor.

Reklam stratejilerinin ilgimi çektiğini fark ettim.

Hadi gelin bakalım Sevgililer Günü kampanyasında firmalar neler yapmış?

Tatilsepeti ile başlayalım, tarihi eserler özelinde çarpıcı ve sıra dışı bir kampanya ile benimde dikkatimi çekti.

Dünya üzerinde tüm insanlar duygularını aktarmak için farklı yollar tercih ediyor. Bunlardan biriside benimde epeyce sevdiğim duvar yazıları. ( hiç bir tarihi esere zarar verilmemiştir. ) Kimileri çok güzel yerlerin üzerine saçma düzende yazı yazarak berbat ederken, kimileri sıvası dökülmüş eski bir duvarı sanat eserine çevirebiliyor.

İstanbul’un yanı sıra, Ürgüp, Antalya, Çanakkale gibi antik kent girişlerindeki bilboardlarda ve alışveriş merkezlerinin dijital ekranlarında yer alan farkındalık projesi, Tatilsepetinin sosyal medya hesapları üzerinden yayınlandı.

Duygularını yazarak anlatmayı tercih etmiş insanlarımıza çağrı, lütfen kötüyü güzelleştiriniz, güzeli kötüleştirmeyiniz.

İkinci dikkatimi çeken noktada Hepsiburada var. Öncelikle reklam sürelerinin Youtube özelinde kısalıp, olayın kısa süre içerisinde aktarıldığı zeka dolu reklamlar çok hoşuma gitmeye başladı.

”Hepsiburada’da yalnızlığı paylaşacak kitabı bulursun, doğru zamanda doğru yerde olursan belki o aradığın aşkı bulursun” demişler, 10 saniye içerisinde güzel bir reklam girişimi olmuş.

Diğer reklama geldiğimizde GittiGidiyor var. Bu kısa bir reklam olmamış. Kolayca her yerde gösterilemez tamamı ancak, uzun uzadıya izlenebilecek güzel bir yaklaşım yapılmış.

”Uzun lafın kısası GittiGidiyor’da Sevgililer Günü’nde YOK YOK!” sloganıyla reklamlarını paylaşmışlar.

Diğer reklamda Hopi var. Reklamlarda komik bir olayı ciddiyetle anlatımı gerçekten çok etkili oluyor.

”Alışveriş Hopi’si, yıllardır alışagelmiş ”ayı” hediyesinin derdine tercüman olmuş bu konuya sevimli bir çözüm getirmiş. Bu Sevgililer Günü’nde herkes sevgilisine ayı alsın. Şubat Ayı #AyılarınAyı olsun! ” diyorlar.

Diğer reklamda Özboyacı Kuyumculuk var. ”Konya’nın yerel markalarından Özboyacı Kuyumculuk’un duygusal bir reklam filmi bizi geçmişe götürüyor. 39 yıldır Sevgi Gününüzü paylaşıyoruz, #SevgiGünü kutlu olsun.” diyor.

Gerçek sevgi her zaman sevebilmektir. Sığdırabilmektir, her güne, her saate, her nefese. En doğru zaman şu an.

Bankacılıkta her daim tercih ettiğim ve herkese kullanımını önerdiğim Enpara.com, mobil bankacılığa girince küçük bir mesaj bırakmış.

Aslında çok büyük bir şey değil ama böyle küçük şeyler mutlu edebiliyor insanı, en azından yüzünü gülümsetiyor.

Diğer reklamda prezervatif markası olan OKEY, sosyal medyada bir çok insanın ilişkilerinde ki belirsizliklerden dolayı sıkıldıklarını dile getirdiği için bu konuyu tema alarak #ÇıkmaTeklifiGeriGelsin imza kampanyasını KızlarSoruyor sitesi üzerinden başlattı.

Hedefleri 5000 imza olan hareketin, çoktan 7000’lere ulaştığı gözüküyor.

Diğer reklamda Maximum var. Evrencan Gündüz’e kampanyayı şarkı sözü haline getirip, şarkı olarak söylendi.

Açıkçası biraz komik olmuş ama dikkat çekiyor.
Aşkın Sillesini Yiyenlere!

Diğer reklamımızda Zen Pırlanta var. Genelde Zen’i sinema reklamlarında çok görüyorum, denk mi geliyor yoksa yatırım biraz daha mı fazla bilmiyorum.

Zensiz olmaz Sensiz olmaz.

Diğer reklamda Greyder var. Ayakkabı ve adım atma üzerine giderek, firmayla bütünleşerek bir reklam yapılmış. Çok etkili olmadığını düşünüyorum.

Diğer reklam Instagram üzerinden küçük bir reklamda olsa sloganlarını çok seviyorum, mutluluk deyince akla! ETİ ETİ ETİ

Diğer yönden reklamlarını çok sevdiğim bir marka YemekSepeti güzel bir paylaşım yapmış.

Diğer yandan hiç duymadığım bir marka Günsan Elektrik güzel bir tasarım paylaşmış.

Reklamları gene güzel olan bir marka Vestel, sattıkları ürün üzerinden bir reklam paylaşımı yapmış.
Sevilesi Ev Aletleri

Diğer yönde Bay Döner var, kalpli bir künefe üzerinden pazarlama yapılmak istenmiş.

Diğer marka Pınar Protein var.
Sporla arandaki ilişkiyi test et ile test edip sonuçlarınıza bakabilirsiniz.

Diğer markamız Tekzen, resim paylaşımı yapmış.

Diğer reklamda Lukoil var. Eğer kara tahtada yazı yazılma sesini sevmeyen varsa ilk üç saniyeyi geçmesini tavsiye ederim. Tüylerim diken diken dinledim. Ancak içerik olarak insanları kullanan firmalar daha başarılı, çünkü kendimizi bulabiliyoruz.

Dikkatimi çeken reklamlar ve paylaşımlar bu şekilde oldu. Sizinde dikkatinizi çeken güzel yada kötü olmuş dediğiniz gözden kaçan bir reklam varsa yorum olarak gönderebilirsiniz.

Sevgililer günü kimine göre para tuzağı, kimine göre duygusal bir gün, kimine göre olmazsa olmaz, kimine göre hiç bir anlam taşımayan bir gün.
Nasıl olursa olsun, duygu eşinize, işinize, tutku duyduğunuz her şeyi aşkla yapabileceğiniz bir yıl dilerim.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir