Efsaneler ve Gerçekler/ Temel Aksoy

Efsaneler ve Gerçekler/ Temel Aksoy

Merhaba!

Bu bölümde okuduğum, okuduktan sonra iyi ki okudum dediğim kitapları paylaşmak istiyorum. Hem burayı doldurabilmek için daha fazla kitap okumak hem de bazen kitap alacağımız sayfada bulunan yorumlara güvenemediğimiz için girip yazıp arama isteği geliyor. Bakılacak bir bölüm olması dileğiyle 🙂

Burada tanıtmak istediğim ilk kitap, banka da çalışmayla beraber başlayan pazarlama merakım dolayısıyla takip etmeye başladığım Temel Aksoy’a ait bir kitaptır. Temel Bey, kendi web sitesinde pazarlama ve bir çok konuda yazılar yazan bilgisine, yorumlarına her defasında katıldığım bir pazarlama dahisidir.

Öncelikle Temel Aksoy Kimdir?

İlk, orta ve liseyi Galatasaray Lisesi’nde yatılı okuyor.

İlkokul 5’te Fransızcadan sınıfta kalıyor.

7. sınıfta bir daha kalıyor. ( Başarısızlıklarını kendini yeni tanımaya çalışan insanlara çok rahat bir şekilde paylaşması, beni yakalayan noktalardan biridir.)

Öncelikle Grenoble sonra Paris Nanterre Üniversitesi’nde Ekonomi,  sonrasında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde asistan olarak göreve başlıyor.  Aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi’nde ekonomi master’ı yapıyor. Sonrasında başladığı doktorayı yarıda bırakıyor.

Siyasi araştırmalar yapıyor ve  dönemin Başbakanı Turgut Özal’a düzenli araştırma sunumları ve danışmanlık yapıyor.

Kendi araştırma şirketi olan REMARK’ı (research for marketing) kuruyor, satılıyor, geri alıyor, tekrar satıyor.

Türkiye Araştırmacılar Derneği başkanlığı yapıyor.

2008 Eylül ayından itibaren her hafta, temelaksoy.com sitesinde blog yazmaya başlıyor.

Şimdi kendi danışmanlık şirketinde (Fikirhane) Türkiye’nin bazı büyük markalarına pazarlama, iletişim ve marka konularında akıl ortaklığı yapıyor.

Kitapta bizi neler bekliyor?

Öncelikle kitap pazarlama nasıl yapılmazdan başlayıp, bilinen tüm efsaneleri yıkacak şekilde ilerliyor.

İnsanların pazarlamaya bakış açısından, pazarlamacıların bildikleri yanlışlardan, doğrularına doğru ilerliyor.

Pazarlamanın sadece doğasını değil, marka, reklam, marka deneyimi, müşteri ve müşterinin bakış açılarına kadar inecek şekilde detaylandırılmış bir şekilde anlatılıyor.

Pazarlama, reklam, marka ve müşteri davranışları yönünden hiç alakası olmayan bir kişinin bile dikkatini kolaylıkla çekebilecek, içeride verilen detaylı bilginin numaralandırılarak sonraki sayfalarda anlatıldığı mükemmel bir başucu kitabı.

Başucu kitabı sözüne hep takılmışımdır, başucu dememde ki sebep içerisinden bilgileri bir defa alıp kenara koyacağınız değil zaman zaman karşılaştığınız olaylara bakıp yorumlayabileceğiniz bir kitap olduğundandır.

Bu kitabı yazdığı, bu bakış açılarını kazandırdığı için bir kez daha Temel Aksoy’a teşekkür ederim.

Temel Aksoy Web Sitesi 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-