Güzel Şeyler

Elektrikli ve Otonom İlaçlama Uçakları Üreten Firma : Pyka

Hem üzülerek hem sevinerek başladığım bu yazının içeriğinde bir girişimin aldığı yatırımdan bahsetmek istiyorum.

Üzülme sebebim böyle bir girişim ortada yokken tatilde Mersin’de ilaçlama yapılırken gördüğüm görüntülerden sonra bunları neden uçaklar, helikopterler ya da dronelar yapmıyor diye düşünmüştüm. Yaptığım araştırma sonunda bazı yerlerde droneların kullanılmaya başlandığının ama yaygınlaşmadığını görmüştüm. Bunun üzerine konuşuyor fikir üretiyor, oluşabilecek problemler üzerinde tartışıyorken bu girişimle karşılaştım.

Otonom sürüş teknolojilerini sadece otomotiv sektörüne özel değil havacılık sektörününde geleceği olarak düşünülüyor. Tarım alanlarının ilaçlanması konusunda kullanılabilecek hem elektrikli hem de otonom bir uçak geliştiren Pyka girişimi, yatırım haberiyle kendilerini duyurdular.

Tarım alanlarını düşünürseniz eğer çok büyük alanları kapsayan bölgeler bulunuyor. Bu alanların hem başarılı ilaçlanması hem de bu ilaçlama operasyonunun zaman,para, iş gücü maliyetlerinin düşürülmesi için yola çıkan Pyka, 11 milyon dolar yatırım aldı.

Bu ilaçlama sırasında bizimde problem olarak karşılaştığımız uçağın yakından uçmazsa ilaçların dağılması problemi ya da yakın uçarsa düşme ve tehlike problemlerini ortadan kaldırmak için otonom bir hale getirmeyi hedefliyorlar.

Pyka tarafından geliştirilen ”Egret” adındaki otonom uçağın iniş ve kalkış yapabilmesi için sadece 45 metrelik düz bir alan gerekiyor. Kısacası diğer uçakların gerektirdiği gibi çok daha kapsamlı bir piste ihtiyacı yok. 205 kg ağırlığa kadar taşıyabilen uçak, saatte 145 km hızlarına kadar çıkabiliyor.

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir