Neler Öğreniyorum? – 11 (Ağustos)

Neler Öğreniyorum? – 11 (Ağustos)

Merhaba!

Haftalık olarak yazdığım “Neler Öğreniyorum?” serisini aldığım bir kararla aylık olarak yazmaya karar verdiğimi bir güncelleme yazısı ile paylaşmıştım.

Bu süre içerisinde giriştiğim yeni işler ve sınavlarımı halletme telaşına düştüm. Ek olarak bu ay içerisinde küçük bir kaza geçirdim ve bunların birleşiminde yaşadığım en yoğun aylardan birini geçirmiş olabilirim.

Neler öğreniyorum olarak adlandırdığım bu seride size öğrendiğim ve ömür boyu uygulayacağım bir davranıştan bahsetmek istiyorum. Eğer sizin seçmediğiniz ve kan bağıyla hayatınızda bulunan insanlar var ve bunlar sizin hayatınızda ayıp olmasın diye bulunuyorsa, bulundurmayın. Kimseye hiç bir şeye ayıp olmuyor. Gerekeni gerektiği yerde söyleyin, çekinmeyin. Eğer siz çekingen davranır ya da neyse derseniz bu kişiler daha fazlasıyla sizi yormaya başlıyor. En baştan çizgiyi çekmekte ve mesafenizi koymakta fayda var.

Haftalık olarak öğrendiklerimden bahsederken anlattıklarımın yarım kaldığını ve diğer serinin içerisinde de bahsederek yazdıklarımı uzattığımı fark ettim.

Bir Endüstri Mühendisi adayı olarak kesinlikle az zaman çok bilgi yönergesinde bunu düzenleyip aylık olarak yazmaya başladım ve bu da ilk sayımız. Bir problem var aylık yazdığım çok uzun olacağı için sıkabilir mi diye düşünüyorum. Böyle bir hissiyat olursa bunu bir kaç parçaya bölerek paylaşabilirim.

Eğer bir “Neler Öğreniyorum?” okuyucusuysanız bana her zaman mailden, yorumdan, sosyal medyadan ve kullandığım tüm platformlardan ulaşabilirsiniz, tercihim maildir.

“Neler Öğreniyorum?” serisi içerik anlamında tekrar altını çizmekte fayda görüyorum. Teknolojiden, insan psikolojisine ilgimi çeken tüm konular ile ilgili gerçekleşen tüm gelişmeleri gün içerisinde takip ediyorum. İnsanın bağlantılı olduğu her şey ilgimi çekiyor. Bunları bir Instagram postu ile şu olmuş diye görmekten hoşlanmadığım için detaylarını araştırıyorum. Bunları hem bana kalması için hem de bu tarz içeriklerden hoşlanan insanların faydalanabilmesi için paylaşıyorum. Bu hem benim öğrenimimi kolaylaştırıyor hem de bir şeyler üretme hissiyatı beni tatmin ediyor.

Neler Öğreniyorum Ağustos serisi içeriklerinde bulabilecekleriniz;

 1. Sosyal Medya Düzenlemesiyle beraber Twitter Türkiye’de Temsilci Bulundurmayı Reddetti.
 2. Mark Zuckerberg’in Serveti 100 Milyar Doların üzerine çıktı.
 3. Rollic Games Zynga’ya Satıldı.
 4. Filmlerde gördüğümüz uçan arabalar Japonya’da gerçek oluyor.
 5. Toshiba bilgisayar sektöründen çekildi.
 6. Apple’ın piyasa değeri 2 trilyon doları geçti.
 7. Neuralink geçtiğimiz günlerde tanıtım etkinliği gerçekleştirdi.
 8. 200 milyar dolar servete ulaşan ilk insan.
 9. 320 milyar küp doğalgaz.
 10. Kariyer.net kişisel bilgilerin çalınma krizi.
 11. Borusan Mannesmann – Sağlık Olsun uygulaması.
 12. Japonya’da kullanılabilir kredi kartı numarası tükeniyor.
 13. Google, Türkiye de dahil 3 ülkede yayınlanan reklamlar için ekstra ücret alacağını duyurdu.
 14. Spotify yazın en çok dinlenen podcast ve şarkılarını açıkladı.
 15. Zoom’un ikinci çeyrekte elde ettiği gelir.
 16. YGA’nın düzenlediği GreenTech Weekend.
 17. iPara Yeni Genel Müdür Ataması
 18. Doktorlar arasında iletişim platformu : Doctor Follow.
 19. Powerpoint’i öldürmek isteyen sunum hazırlama aracı Pitch.
 20. Türk Telekom’un çıkardığı yerli Twitter, Yaay yayınlandı.
 • Korona Virüs Etkileri
 • İncelenmesi Gereken Raporlar
 • İzleme Önerileri
 • Dinleme Önerileri
 • Okuma Önerileri

1. Sosyal Medya Düzenlemesiyle beraber Twitter Türkiye’de Temsilci Bulundurmayı Reddetti.

 • Ağustos ayı başlarken ortaya çıkan Sosyal Medya Düzenlemesi kapsamında sosyal ağlar bundan böyle Türkiye’de temsilci bulundurmak zorunda olacağı açıklandı. Bir çok ağ bu konuda olumlu yaklaşırken Twitter Türkiye’de temsilci bulunması konusunda olumsuz yaklaştı. 1 Ekim 2020 tarihi itibariyle yürürlüğe girmesi beklenen bu kanunla beraber neler olacağını yakından izleyeceğiz.

2. Mark Zuckerberg’in Serveti 100 Milyar Doların üzerine çıktı.

 • Geçtiğimiz ay içerisinde TikTok’a rakip olarak Instagram Reels’i çıkaran şirket, Reels’in tanıtımıyla beraber %6 oranında hisseleri yükseldi. Buna bağlı olarak Facebook’ta %13 hissesi olan Mark Zuckerberg’in serveti bu gelişmeye bağlı olarak 100 milyar doları aştı.

3.Rollic Games Zynga’ya Satıldı.

 • Geçtiğimiz aylarda Peak’i alan şirket, bu defa yerli oyun şirketi Rollic Games ile anlaştı. Bu satın almanın değeri Peak kadar olmasa bile çok önemli bir satın alma gerçekleşti. Şirketin yüzde 80 hissesini 168 milyon dolar karşılığında satacağı belirlendi. Şirketin şu anki değerlemesi 210 milyon dolar.

4. Filmlerde gördüğümüz uçan arabalar Japonya’da gerçek oluyor.

 • İzlediğimiz bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz uçan arabalar gerçek oluyor. Tarih bize atlı arabalardan, gemilerin, hava balonların, uçakların ve şimdi de uçan arabaların geleceğine götürüyor. Japan Times’ın yaptığı haberde; uçan araç girişimi SkyDrive adlı firmanın saatte 100 km hız ile gidebilen iki kişilik eVTOL uçağı SD-XX’i üretti. Araç yaklaşık olarak kullandığımız arabaların büyüklüğünde gözüküyor. Bu yaz sonuna kadar uçuş testleri tamamlanması bekleniyor.

5. Toshiba bilgisayar sektöründen çekildi.

 • Japon teknoloji şirketi 35 yıllık dizüstü bilgisayar üretimine son verdi. Son zamanlarda bilgisayar üretimini yavaşlatan firma Dynabook şirketine kalan son hisselerini satarak bilgisayar sektöründen tamamen çekildi.

6. Apple’ın piyasa değeri 2 trilyon doları geçti.

 • Koronavirüs ve yaşanan bir çok engel dolayısıyla bir çok sektör kötü etkilenirken bazı sektörler ve firmalarda ön plana çıkıyor. Amerikalı teknoloji devi Apple 465 dolar civarında ki hisse değeri kısa süreliğine 468.09’u gördü. Bu ise şirketin piyasa değerini 2 trilyon doları geçmesini sağladı.

7. Neuralink geçtiğimiz günlerde tanıtım etkinliği gerçekleştirdi.

 • Beyin-bilgisayar arayüzü geliştiricisi ABD merkezli nöroteknoloji şirketi Neuralink, geçtiğimiz günlerde tanıtım yaptı. Kurucusu Elon Musk ürün tasarımının sürekli değiştiği ve Bluetooth ile mobil cihazlarda bağlanabilecek şekilde küçük tasarladıklarından bahsetti. Gerekli testler onay alındıktan sonra insan testlerine başlanabileceği anlatıldı. Neuralink kısaca hafıza kaybı, kaygı bozukluğu, beyin hasarı gibi fonksiyonel bozuklukların tedavisinde kullanılabilecek implantlar üzerinde çalışan şirket, uzun vadede ise insan beyin ve fonksiyonlarının yapay zekayla entegre çalışmasını hedefliyor. Bunun etik yönleri tartışılıyor. Bunlara ek olarak daha fazla incelemek isterseniz eğer tıklayabilirsiniz.

8. 200 milyar dolar servete ulaşan ilk insan.

 • Amazon’un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos, en yakın rakibi Bill Gates’e 90 milyar dolar fark atarak 200 milyar dolar servete ulaşan ilk kişi oldu.

9. 320 milyar küp doğalgaz.

 • Ağustos ayı içerisinde Cumhurbaşkanının açıklamasıyla beraber Karadeniz’de 320 milyar metreküp hacminde bir doğal gaz rezervi bulunduğu açıklandı. Türkiye’nin enerji ithalatında ciddi bir azalma olacağı bekleniyor. Cari açığın azalması için güzel bir hamle olduğundan bahsedilirken bir diğer yandan bunun çıkarılma maliyetlerinin tekrar halkın faturalarına yansıyabileceği iddiaları ortada dolanıyor.

10. Kariyer.net kişisel bilgilerin çalınma krizi.

 • Çevrim içi kariyer platformu 10 Ağustos’ta bünyesinde bulunan 50 bin kullanıcının e-posta bilgileri, kullanıcı şifreleri, yaşadığı yerler, telefon numarası gibi bir çok kişisel verinin çalındığını açıkladı. Ek olarak şirketin yönetiminden gelen açıklama bir açık sebebiyle değil tüm platformlarda aynı şifreyi kullanan kişilere özgü bir saldırı olduğundan bahsetti.

11. Borusan Mannesmann – Sağlık Olsun uygulaması.

 • Bir çok şirketin insan kaynakları alanında çalışmalarını sürdürerek hem uzaktan çalışma hem de şirketlerin çalışanlarının sağlıklarını korumaya yönelik hareket ettiği yönünde az çok bilgi sahibiyiz. Ortaya ilk çıkanda Borusan’ın uygulaması ve çıkaracakları bileklik olacak. Ek olarak bunu diğer şirketlere de satabileceği yönünde planlamalar var.

12. Japonya’da kullanılabilir kredi kartı numarası tükeniyor.

13. Google, Türkiye de dahil 3 ülkede yayınlanan reklamlar için ekstra ücret alacağını duyurdu.

 • 1 Kasım 2020’den itibaren Birleşik Krallık, Türkiye ve Avusturya’da yayınlanan reklamlar için yeni ücretler almaya başlayacağını duyurdu. Yapılan açıklama ise: “Yasal İşletim Maliyetleri, Türkiye’de yasal düzenlemelere uymanın getirdiği maliyet ve karmaşıklığın önemli ölçüde artması nedeniyle eklenmektedir. Avusturya ve Birleşik Krallık’ta DST ücreti, bu ülkelerdeki yeni dijital hizmet vergilerinden kaynaklanmaktadır” şeklinde oldu.

14. Spotify yazın en çok dinlenen podcast ve şarkılarını açıkladı.

 • Spotify’da yazın en çok dinlenen şarkıları, dünyada DaBaby Türkiye’de Oğuzhan Koç oldu. En çok dinlenen podcastler ise dünyada The Michelle Obama Podcast, Türkiye’de ise Serdar Kuzuloğlu tarafından yayınlanan Zihnimin Kıvrımları. Daha fazlasını öğrenmek için lütfen tıklayınız.

15. Zoom’un ikinci çeyrekte elde ettiği gelir.

 • Zoom’un pandemi süreciyle beraber amansız yükselişi ve zirveye oturuşundan defalarca bahsetmiştim. Dün yapılan açıklamayla beraber önceki yılın aynı dönemine göre %355 artış gösterdi ve 663,5 milyon dolara ulaştı.

16. YGA’nın düzenlediği GreenTech Weekend.

17. iPara Yeni Genel Müdür Ataması

18. Doktorlar arasında iletişim platformu : Doctor Follow.

 • 2019’da kurulan yerli girişim doktorların kendi arasında iletişim sağlamasını hedefliyor. Kurucuların yaptığı ortak açıklamaya göre; “Sahip olduğumuz geniş doktor ağı sayesinde özellikle halk sağlığını ilgilendiren konular başta olmak üzere hem ülkemizde hem uluslararası perspektifte projeler yol haritamızda yer almaktadır.” diyor. Nisan 2020 tarihinde İstanbul’dan Tazefikir Grup tarafından 1 milyon TL yatırım yapılan Doctor Follow, İTÜ Çekirdek’in 2019 girişimlerin arasında da yeri aldı ve aynı yıl düzenlenen Big Bang 2019’da çeyrek finale kadar yükseldi.

19. Powerpoint’i öldürmek isteyen sunum hazırlama aracı Pitch.

 • Sunum işine odaklanan ve Powerpointten daha iyi bir şekilde yapıp rakip olmayı hedefleyen bir girişim. Öncelikle denemek istiyorsanız internet sitelerinden kayıt olabilirsiniz. İnternet sitelerinin girişinin çok iyi olduğunu söylemeliyim, heyecanlı bir bekleyiş.

20. Türk Telekom’un çıkardığı yerli Twitter, Yaay yayınlandı.

 • Turkcell’in Yaani hareketine karşılık olarak harekete geçen Türk Telekom çatısı altında yer alan TT Ventures A.Ş. tarafından geliştirilen Yaay‘a telefon numarası kayıt olunabiliyor ve bir telefon numarasına bir tane hesap açabiliyorsunuz. Kayıt anında e-mail adresi talep ediliyor fakat cep telefonu zorunlu. 

Koronavirüs etkileri

 • United Airlines, 2850 pilotun işine son vermeye hazırlanıyor. ABD hükumetinin 25 milyar dolarlık hibesi karşılığında 1 Ekim tarihine kadar işten çıkarmaların durdurulmasının üzerine bu tarih sonrasında pilotların yaklaşık %21’ine denk gelen sayıda kişinin işine son vermeyi planlıyor.
 • Japonya merkezli olan Softbank Group, şirketindeki hisselerinden yaklaşık 14 milyar dolarlık bölümünü satmayı planlıyor. Bu satışla olası koronavirüs dalgalarının yaratacağı ekonomik kriz nakit miktarını arttırmayı planlıyor.
 • Bankaların pandemi kaynaklı resesyonun beklenenden uzun sürmesi sebebiyle karlılığı korumak amacıyla maliyetlerini azaltmaya gidiyor. Bu yönlü işten çıkarmalar durdurulsa bile biteceği zamana çok büyük kıyımlar planlanmaktadır.
 • American Airlines, 19 bin çalışanını işten çıkarmak zorunda kalacağını duyurdu.
 • Ağustosta yolcu sayıları önceki yıla kıyasla %80 düşen Londra’daki Gatwick havalimanı, iş gücünün dörtte birini işten çıkarmayı planlıyor.

İncelenmesi gereken raporlar

İzleme Önerileri

 • TeknoStratejik 12: Milyarder Ray Dalio,”Değişen Dünya Düzeni” Yazı Dizisinde Ne Anlatıyor?

Okuma Önerileri

Dinleme Önerileri

 • Fularsız Entellik – Kitap Nasıl Okunur
 • Merak Listesi 41 – Yaşam Boyunca Öğrenen Olmak İçin 10 Madde
 • SOS 2 – Doğru Soru Ne? – Neslihan Sezer
 • Üretim Bandı – Mercedes Benz AG nasıl ürün geliştiriyor?

Ağustos ayı Neler Öğreniyorum son buldu. Eğer yanlış belirttiğim ya da üzerinde fikriniz olan ya da gözümden kaçırdığım öğrenmem gereken farklı şeyler varsa lütfen benimle paylaşın, sevgiler.

4 thoughts on “Neler Öğreniyorum? – 11 (Ağustos)

 1. Enes merhaba, yazılarını düzenli olarak takip ediyorum. Emeğine sağlık. Bu yazında, yazıma yer verdiğin için çok sevindim. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-