Kara Kalem

Reklamlar Rakamlar

Etrafımıza baktığımızda telefonlarımız, bilgisayarlarımız, uygulamalarımız, çevremiz, aldığımız ürünler, ürünlerin konduğu poşetler, ürünlerin içi, dinlediğimiz şarkıların içinde, okuduğumuz kitapların içinde bile reklamlarla karşılaşmak artık zorunluluk haline geldi.

Bilgisayarda AdBlock programı belki kullandığım en faydalı program olabilir. Mobilde hala tam bir çözüm bulunmuş değil ancak zaten bu sadece bizim için çözüm, firmalar reklamlar ile var olabiliyorlar.

Kullanım yaptığımız platformların ücretli üyeliğe geçmesi en çok YouTube ile gözümüze çarptı. Var olan reklam gelirlerini, kullanıcıdan aldıkları aylık ücretlerle sağlayıp reklamsız bir yayın akışı sağlamaya çalışıyorlar.

Yaklaşık 14 yıl önce YouTube platformunu bünyesine katan Google, 4. finansal çeyrek sonuçlarını açıklarken ilk kez YouTube’un ne kadar reklam geliri elde ettiğini de paylaştı.

2018 yılında 11 milyar dolar reklam geliri elde edildiğini, 2019 yılında %36 artış ile 15 milyar dolara ulaştığını paylaştı. Bu gelirin sadece 5 milyar doları son 3 ay içinde elde edildiğini de söylüyorlar.

Bloomberg’ün yayınladığı rapora göre, Instagram’ın 2019’da elde ettiği reklam gelirleri 20 milyar dolar olarak açıklandı. Facebook’un kendi bünyesine katarken gelirsiz olarak aldığı şirketin böyle yüksek bir gelir elde ediyor olmasının büyük bir başarı olduğu söylenebilir.

Facebook şirketinin 2019’da toplam 70.7 milyar dolar gelir elde ettiğini ve bunların neredeyse hepsi reklamlardan elde ettiği gelirler olduğu söylendiği için sadece Facebook bünyesinde ki Instagram’ın bile gelirinin YouTube’nin önünde olması Facebook’un çok büyük bir başarısı olduğunu sadece fotoğraf paylaşımı yapılmadığını gözler önüne seriyor. 2012 yılında Instagramı almak için 1 milyar dolar harcandığını da göz önünde bulundurduğumuzda epey güzel bir gelişme olduğunu görebiliriz. 2018 yılında Instagram’ın değerinin 100 milyar dolardan fazla olduğu konuşuluyordu ki şu an çok daha yüksek olduğunu da görebiliriz.

Dünyanın en popüler arkadaşlık uygulaması olan Tinder, ücretli kullanıcılardan 2019 yılında 1,2 milyar dolar gelir elde ettiğini açıkladı. Bu da Tinder’ın dünya üzerinde bekarlardan ciddi bir para kazandığı anlamına geliyor.

Tinder’ın 5.9 milyon ücretli aboneye sahip olduğunu ve geçen yıla göre yüzde 36’lık bir artışın görüldüğünü söyledi.

Yararlandığım kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir