Akıllı Baston WeWalk Nedir?

Akıllı Baston WeWalk Nedir?

Bu yazımda size geliştirdikleri teknolojiyle dünyaya örnek olan ve gurur duyulması gereken, her yerde de paylaşılması gereken bir ürün, girişimden bahsetmek istiyorum.

Bu ürünü YGA’ya katıldığım yıl deneyimleme şansı bulmuştum gerçekten de çok başarılı olduğunu düşünüyorum.

Blogum yenilenmeden önce defalarca yazılarımda konu aldığım WeWalk, YGA aracılığıyla ortaya çıkmış dünyanın en akıllı bastonu olarak tanımlanan ve hedefi bu ürünü görme engellilerin kişisel asistanı olarak konumlandırmak olan bir üründür.

Uzun yıllardır arkadaş olan Kürşat Ceylan, Gökhan Meriçliler ve Sadık Ünlü; üniversite öğrencisiyken tanışmış, görme engelliler konusunda teknoloji geliştirmeye başlamışlar. Öncesinde kapalı alanlarda navigasyon sistemi, sinema salonlarında sesli betimleme gibi işler üzerinde çalışmışlar. Ancak ortaya çıkmalarını sağlayan 37 ülkede kullanılan proje WeWalk olmuş.

Ortaklar Young Guru Academy (YGA) mezunları ve son dört yıldır bunun üzerine çalışıyorlar. Bu işin temeli onların görme engelli okullarda okuyan çocuklara bağımsız hareket dersleri verdikleri döneme gidiyor. Oradaki deneyimleri bu ürünü geliştirirken oldukça işe yaramış. Sadece Türkiye’de değil, dünyadaki bütün görme engellilere ulaşıp onların sorunlarını çözmek için kafa yormaya başlamışlar.

Kürşat Ceylan bir buçuk yıllık çalışma sonunda akıllı baston üretim aşamasına geldiklerini anlatıyor ve sözlerine “YGA’da mentorum Emre Zorlu idi. Projeye başlamadan önce Vestel’in çamaşır makinesinin görme engelliler tarafından kullanılıp kullanılamayacağını sorusunu sormuştum. Bunun üzerine kafa yormuştuk. “

Ürünün Ar-Ge’si YGA’da yapıldı, ürün geliştirme ise Vestel tarafından gerçekleştirildi.

WeWALK, 2018’de ABD’nin inovasyon alanındaki en prestijli ödüllerinden biri olan Edison Altın Ödülü‘ne layık görülmesinin yanında Time tarafından 2019’un en iyi icatlarından biri oldu. Ayrıca bu sene Fast Company tarafından dünyayı değiştiren teknolojiler kategorisinde örnek gösterilen ürün kategorisinde yer alıyor. WeWALK ekibi üç yıl üst üste dünyanın en prestijli ödüllerini Türkiye’ye getirdi.

Ama bu ödüllerden önce zaten Turkcell’in Arıkovanı kitlesel fonlama kampanyasında ilk ipuçlarını vererek 24 saat içerisinde 140 bin liralık destek bulmuştu. Toplamda ise 289 bin 971 lira destek toplamıştı.

Ayrıca geçenlerde yaklaşık 5 milyon liralık bir yatırım aldı.

Bu girişimi yazı konusu almamda amaç ise bugün Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) tahminlerine göre dünyada 284 milyon kişinin görme engeli var. Görme engelli yerdeki engelleri fark edebilmek için bir bastona ihtiyaç duyuyor. Akıllı baston WeWALK da 19. yüzyıldan beri basit formatta kullanılan aleti oldukça yetenekli hale getiriyor. Yani bir bakımdan teknolojiyle beraber geliştiriyorlar. En önemli noktalarından biri ise bu sürekli gelişim halinde olan ve dünyaya ayak uydurabilecek ve bunu kullanabilen kişilerin hayatını oldukça kolaylaştıracaktır.

WeWALK Nedir?

Engel Algılama

WeWALK ultrasonik sensörü sayesinde baş üstü engelleri algılar ve titreşim ile sizi uyarır. Bu özellik sayesinde artık trafik direkleri, ağaç dalları özgürce hareket etmenize engel olmayacak.

Navigasyon

Navigasyon

Hem iOS hem de Android için tasarlanmış ücretsiz WeWALK uygulamasıyla telefonunuzu akıllı bastonunuzla eşleyebilir ve uygulamayı bastonunuz üzerinden kontrol edebilirsiniz. WeWALK uygulamasıyla favori yerlerinizi kaydedebilir ve gitmek istediğiniz lokasyonlara saat yönü ve adım-adım navigasyon alabilirsiniz.

Etrafımda Ne Var?

Bulunduğun yerlerde nerede oturacağım derdine son! WeWALK uygulaması, bu uygulamayla kafe, restaurant gibi popüler yerleri listeler. Sana kalan tek şey ise seçtiğin bir mekana navigasyon almak.

Erişebilir Toplu Taşıma

Bu uygulama sayesinde çevrende bulunan en yakın durakları öğrenebilirsin. Ayrıca uygulama seçtiğin durakta gelecek otobüsleri listesini ve sürelerini de senin için listeler. Tüm dünyada 5000 ilde kullanabilirsin.

Teknik özellikler

Bluetooth 4.2 ile bağlantı

Sesli Kontrol

252 gram ağırlık

160 cm’e kadar engel algılama

20 saat pil ömrü

Çoklu dil desteği

Dokunmatik alan ile kontrol

30 cm uzunluk

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-