Neler Öğreniyorum? – 4

Neler Öğreniyorum? – 4

Merhaba!

Normalleşmenin devam ettiği aynı hızla virüsünde yayılmaya devam ettiği bir haftayı geride bıraktık. Yükselişe geçeceği herkesin tahmin ettiği bir şeydi. Ancak bu yükselişle beraber tekrar ne gibi önlemler alınması gerekiyor düşünülesi ve gelişmelerin ardı arkası kesilmeyeceği bir haftaya başlıyoruz.

Dünyanın çok farklı ülkelerinde hem benzer hem çok farklı sorunlar yaşanırken, hem bir yandan telaş kaplamış hem de artık ne olacaksa olsun kafasıyla yaklaşmamız çok normal. Ancak ne olacaksa olsun, akıllıca düşünmek gerek, bu kadar emeğin boşa gitmemesi için dikkatli davranmak şart. Tabi psikolojimizi etkilemeyecek şekilde biraz rahatlamakta şart.

Geçen haftanın Neler Öğreniyorum? serisine ulaşmak için tıklayınız.

Benim için yoğun geçen bir haftada gözüme çarpan farklı haber ve incelemelere bakalım.

Brand Finance’in her yıl yaptığı ve bu yıl 13’üncüsünün gerçekleştirildiği bu yıla ait “Türkiye’nin En Değerli Markaları- Turkey 100” araştırmasının sonuçları açıklandı.

Türk Hava Yolları, 2 milyar dolara yaklaşan marka değeriyle gene “Türkiye’nin En Değerli Markası” oldu.

Brand Finance

Güzel Bir Girişim Haberi: Metinleri taramayı sağlayan klavye uygulaması: Anyline Keyboard

Normal klavyeler gibi yazmayı değil, gördüğümüz yazıları taramaya yarayan bir uygulama geliştirilmiş. Mesela bankada bir numara aldınız diyelim ki IBAN numarası bunu tek tek yazmak yerine direk taratıp telefona yazılı olarak geçmesini sağlıyor. Küçük gibi görünen ama aslında arkasında bir çok geliştirilebilir alanı bulunduran bir girişim olmuş.

Ayrıca kullanıcılarının arasında Toyota, PepsiCo ve IBM gibi önemli firmalar olduğunu da hatırlatmakta fayda var. İndirip deneyebilirsiniz. Gördüğümde tek sorun bir güvenlik açığı oluşturup oluşturmayacağı ama detaylı denemekte fayda var.

Gözlerimin aradığı ve ortaya çıkan başka bir girişim : Podhero

Podcast işinin gerçekten ilerde çok fazla ilerleyeceğini düşünenlerden biriyim. Ancak podcast aracılığıyla para kazanma işinin soru işareti yaşandığı süreçte bir girişim var. Podcast dünyasının Patreon’u olmayı hedefleyen ve benzer değer yargılarıyla yola çıkan Podhero, podcast dinleyicilerinin sevdikleri yayınları desteklemelerini sağlayan bir platform olarak tanımlanıyor. Bir mobil uygulamaya sahip olan girişim, aylık 5,99 dolar karşılığında abone oluyor. Bu abonelik ücreti, bir kullanıcının dinlediği podcastlere harcadığı süreye bölünerek yayıncılara orantısal olarak dağıtılıyor. Henüz yeni faaliyete başlamış olsa da çok fazla podcast bölümü yer alıyor.

Kendi fikrim ücretlendirme dolar üzerinden olduğu için Türkiye’de biraz geç fark edilebilir ya da göze çarpmayabilir. Ama çok doğru bir fikir ve hareket tebrikler!

Çalışma şekillerimiz değişime başladığını söylemiştim, işte yeni haberler!

Yapı Kredi Teknoloji uzaktan çalışmayı yapısına normalleşme sürecinde de devam edeceğini açıklarken ofise gitmek isteyenlerin online rezervasyon sistemiyle masa tutabileceği bir yapı oluşturduğunu duyurdu.

ING yaz için tamamen sınırları kaldırdığını söyleyerek çalışanların haftada 3-4 gün olarak istedikleri yerden çalışabileceğini açıkladı.

Youthworks de kalıcı olarak hibrit yapıya geçtiğini belirterek çalışanlarına evde internet, kahve, online eğitim ve ergonomik masa ve sandalye gibi konularda destek vereceğini açıkladı. -gerçekten çok güzel sahiplenme-

Almanya merkezli uçan taksi girişimi Lilium yatırım aldı.

Elon Musk’ın ardından Tesla’nın en büyük yatırımcısı olan İskoçya merkezli varlık yönetim şirketi Baillie Gifford’dan 35 milyon dolarlık yatırım aldı. Mart ayı itibariyle de 240 milyon dolarlık bir yatırım almıştı.

Lilium tamamen elektrikli motorlara sahip, dikey iniş ve kalkış yapabilen ve saatte 100 kilometrelik hıza ulaşabilen uçan araçlar üzerinde çalışıyor. Şirketin ilk araçları için belirlediği tarih ise 2025.

Okuma Önerisi : Temel Aksoy – Pazarlama Cephesinde Yeni Bir Şey Yok

İzleme Önerisi : M. Serdar Kuzuloğlu – Zihnimin Kıvrımları 12 – Öngörü Tuzakları

Dinleme Önerisi : Değişim Sürecinde İK Yönetimi – Cenk Akıncılar

One thought on “Neler Öğreniyorum? – 4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-